سامانه Fax.ir چه شد؟

سرگذشت سامانه ارسال و دریافت آنلاین فکس دات آی آر از زبان روابط عمومی این مجموعه

احتراما ضمن تشکر از همراهی و حمایتهای شما در طی این سال ها، به اطلاع میرساند با توجه به شرایط موجود، براساس تصمیم شرکت، ارایه سرویس FAX.IR از تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ متوقف خواهد شد.

داستان ما:
سرویس FAX.IR در آذر ماه سال ۱۳۹۰ برای اولین بار در نمایشگاه ELECOMP تهران به ساده ترین شکل خود (MVP) رونمایی شد. این سرویس فکس اینترنتی امکان ارسال و دریافت فکس بدون نیاز به خط تلفن، دستگاه فکس و یا نصب نرم افزار، به راحتی و از طریق کامپیوتر، تلفن همراه و یا تبلت را به کاربران می داد. مفهوم سرویس Cloud در آن زمان خیلی جا افتاده نبود و ما نمی دانستیم که مردم از چنین سرویسی استقبال خواهند کرد یا نه، اما استقبال مردم از این سرویس باعث دلگرمی بیشتر ما شد تا مسیر توسعه را با جدیت بیشتر ادامه دهیم. پروژه در ابتدا با همکاری و مشارکت افرانت شروع شد و پس از خروج افرانت از سهامداری شرکت در سال ۱۳۹۵ به شکل کاملا خصوصی و مستقل فعالیت خود را ادامه دادیم.

در سال ۱۳۹۱ پس از یک سال تلاش، موافقت سازمان فناوری اطلاعات برای فعالیت سرویس فکس اینترنتی را دریافت نمودیم و پروانه بهره برداری از وزارت صنعت، معدن و تجارت را در سال ۱۳۹۲ دریافت و پس از آن در سال ۱۳۹۳ در لیست شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفتیم.

در طی این سال ها بصورت مداوم در تلاش برای بهبود سرویس و ارتقای قابلیت های آن بودیم. با رشد روزافزون تعداد مشتریان، تیم ما نیز بزرگتر شد و این امکان را داد که سرویسی بهتر با پایداری بالاتر و قابلیت های بیشتر مطابق با نیازهای مشتریان ارائه نماییم. با توجه به نوین بودن سرویس، ما نیز مانند بسیاری از استارت‌آپ‌های دیگر چالش های زیاد فنی و غیرفنی را تجربه کردیم و در این مسیر توانستیم هر روز مطلب جدیدی یاد بگیریم و با استفاده از تجارب به دست آمده سرویس را ارتقا دهیم.

یکی از مهمترین اهداف ما همیشه خدمت رسانی به مردم عزیزمان بوده است. خیلی ها شاید ندانند ولی با درآمد حاصل از این سرویس فرصت های زیادی برای امور خیریه به هموطنانمان فراهم شد که نمونه ای از این فرصت ها ساخت ۳ مدرسه روستایی در مناطق محروم کشور به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی شرکت بوده است.

همیشه به داشتن انضباط و شفافیت مالی و صورت های مالی دقیق و منظم و همچنین حسابرسی صورت های مالی شرکت توسط حسابرسان معتمد بورس و پرداخت به موقع هزینه های بیمه و مالیات شرکت مفتخر بوده و هستیم.

طی ۹ سال فعالیت FAX.IR بیش از ۶۰۰٫۰۰۰ شخص حقیقی و حقوقی از این سرویس استفاده کردند و قریب به هفتاد میلیون صفحه فکس از طریق این سامانه ارسال و دریافت شد که موجب جلوگیری از قطعی دهها هزار درخت گردید.

در آخرین روزهای سرویس دهی بالغ بر ۱۷ سرور اختصاصی و ده ها سرور مجازی بر اساس معماری و تکنولوژی های روز مانند Microservice Architecture ,Docker Containerization و Scalable Deployment برای سرویس دهی به مشتریان به کار گرفته شده بود تا امکان ارائه سرویس با بالاترین کیفیت، پایداری و امنیت ممکن فراهم گردد.

و اما چرا سرویس را متوقف کردیم؟
با توجه به قطعی های مکرر و طولانی خطوط مخابراتی و پیش بینی تکرار آن در آینده، اعتماد کاربران نسبت به پایدار بودن سرویس کاهش پیدا کرد و منجر به ریزش مشترکین گردید. این کاهش اعتماد تا حدی بود که برخی از کاربران به ویژه سازمانها و شرکتها که وابستگی بالایی به سرویس فکس در فرآیند کاری خود داشتند اقدام به خرید دستگاه فکس و بازگشت به روش سنتی برای ارسال و دریافت فکس نمودند.

این امر همزمان با افزایش شدید هزینه ها بویژه ظرف یک سال گذشته و عدم کشش بازار برای افزایش قیمت، ادامه ارائه سرویس با کیفیت مطلوب و توسعه آن را برای شرکت ناممکن ساخته و توجیه اقتصادی آن را از بین برد و به دلیل عدم وجود راه حلی مناسب در شرایط موجود، پس از ماهها بحث و بررسی، علی رغم میل باطنی ناچار به اتخاذ تصمیم بسیار سخت در مورد خاتمه بخشیدن به سرویس FAX.IR شدیم.

در پایان ضمن تشکر مجدد از همه عزیزان از اینکه طی این سال ها ما را همراهی نمودید صمیمانه سپاسگزاریم.

با تشکر
روابط عمومی FAX.IR
مرداد ۱۳۹۹


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *